آموزش کار و فناوری
یادگیری علمی وعملی
نوبرانه
چاغاله بادام
چاغاله بادام میوه نارس درخت بادام است وخیلی هااز طعم ومزه این میوه نارس لذت می برند به این افرادتوصیه می شود که حتما"چاغاله بادام رابعدازخریدن باآب تمیز شستشودهندودرصورت امکان آن راضدعفونی کنندزیراخوردن چاغاله بادام نشسته می تواندفردرادچارناراحتی گوارش کندچاغاله بادام ظاهری به رنگ سبزداردوداخل آن روکش سفیدرنگی هست که مغزبادام رادرخودنگهداری می کنداین میوه طبیعتی سردداردوخوردن زیادآن توصیه نمی شودچاعاله هم به صورت خام مصرف می شودوهم درکمپوت ترشی یاخورش ازآناستفاده می کنیم چاغاله بادام سرشاراز کلروفیل است که این ماده تاحدی به بهبودگرفتگی عضلات کمک می کندبهتراست هنگام خریدچاغاله های ریزترراانتخاب کنیدهمچنین یادتان باشدچاغاله هایی که تلخ مزه هستنددارای مقدارکمی سیانورندکه که مصرف زیاد آن می تواند منجربه مسمومیت شود منبع جام جم
نمونه روش تدریس براساس روش استقرایی توسط خانم کلینی منطقه 12
|
مشخصات کلی |
نام و نام خانوادگی : خانم کلینی رشته ی تدریس : حرفه و فن نوع مدرسه : دولتی تعداد دانش آموزان : 39 نام درس : صنایع غذایی شماره ی فصل / درس : واحد ۸ پایه ی تدریس : سوم راهنمایی زمان تدریس : 30 دقیقه نام روش : استقرایی تعداد صفحات اصلی طرح درس : 2 صفحه | |
|
هدف های تحلیلی – آموزشی
|
هدف کلی درس : آشنایی با گروه های غذایی | |
|
هدف های جزیی : انواع مختلف مواد غذایی را نام ببرید - شباهت ها و تفاوت های مواد غذایی را بدانند – تشخیص بدهند هر نوع ماده غذایی را در چه گروهی قرار بدهند | ||
|
هدف های رفتاری :
| ||
|
حیطه های یادگیری |
شناختی (دانستنی ) : انواعی از مواد غذایی مختلف را نام ببرند – مواد غذایی را از نظر تفاوت و شباهت با هم مقایسه کنند | |
|
روانی حرکتی (مهارتها ) : فراگیران بتوانند خوراکی های مختلف را از نظر مواد غذایی تشکیل دهنده آن در یک گروه قرار بدهند فراگیران بتوانند خوراکی ها را بر اساس ارزش و نقش آنها طبقه بندی کنند | ||
|
عاطفی (نگرش ها ): فراگیران به خوراکی ها دقت می کنند و ترکیب آنها را با یکدیگر بررسی می کنند . | ||
|
روش ها و وسایل آموزشی |
مواد و وسایل آموزشی : خوراکیهای دانش آموزان - ماکت هرم غذایی - برنامه غذایی هفتگی – تابلو – گچ | |
|
- روش تدریس مبتنی بر فرآیند یاددهی – یادگیری : روش استقرایی - مراحل و گام های فرآیند روش تدریس : در گام های مرحله اول که تکوین مفهوم است به این صورت عمل کردم : مشخص کردن موضوع تدریس ، گروه بندی دانش آموزان ، ایجاد انگیزه و تشویق آنها به کار گروهی و بررسی نتیجه آن ، گام بعدی بیان شباهت ها و تفاوت های مواد به کمک دانش آموزان و در گام سوم به کمک جدول و تابلو کلاس طبقه بندی مورد بحث را نتیجه گیری کردم . در مرحله دوم که تفسیر مطالب است با کمک نظرات دانش آموزان ویژگی های مشترک بین گروه ها را مشخص کرده و علت قرار گرفتن هر مورد در هر گروه را بحث کردیم و از ارتباط بین مواد و طیقه و دسته ای که قرار گرفته اند به نقاط مشترک دست یافتیم که البته تقریبا به اهداف تدریس رسیده بودیم در مرحله سوم که کاربرد اصول است از دانش آموزان خواستم مواد دیگری را که می توانند در گروه ها قرار دهند و سپس در مورد درستی و نادرستی آن بحث نمایند و در آخر مطالب درس را جمع بندی نمودم . | ||
|
فعالیت های قبل از شروع ... |
نحوه ی شروع ( سلام و احوالپرسی ،حضور و غیاب ، ...) رسیدگی به تکالیف گذشته ، سنجش رفتار ورودی ، ارزشیابی تشخیصی و ... وارد کلاس شدم پس از سلام و احوالپرسی از نماینده کلاس غایبین را پرسیدم و علت غیبت آنها را جویا شدم سپس کارهای عملی جلسه قبل را بررسی نمودم . هنگام ورود به کلاس مقداری خوراکی (نان ، کیک ، خیار ، گوجه فرنگی ، سیب و شیر ) به همراه خودم آوردم و بر روی میز قرار دادم دانش آموزان با تعجب نگاه می کردند از آنها هم خواستم هر خوراکی که با خود آورده اند روی میز قرار دهند و به صورت گروهی بنشینند سپس وارد برنامه تدریس شدم . (برای تفهیم بهتر موضوع قبلا از مسوول بهداشتی مدرسه خواستم که برنامه غذایی هفتگی که برای دانش آموزان آماده کرده است را در زمان مشخصی به کلاس بفرستد تا در حین تدریس بین دانش آموزان توزیع گردد ) |
2 دقیقه |
|
ارایه ی درس جدید |
اجرای تدریس و فرآیند یاددهی – یادگیری مبتنی بر روش .... بر اساس فعالیت های معلم و دانش آموز ( شروع و ایجاد آمادگی مطلوب ، ارایه ی درس ، ارزشیابی تکوینی « مرحله ای » و پایان ) : پس از ورود به کلاس مواد خوراکی که به همراه خود به کلاس آورده بودم روی میز قرار دادم و سپس از دانش آموزان خواستم به صورت گروهی و تقریبا دایره وار قرار بگیرند و خوراکی هایی که برای زنگ تفریح به همراه خود آورده اند را روی میزهایشان قرار دهند ، همه با تعجب و خنده خوراکیهای مختلفی را روی میزهایشان قرار دادند . سپس روی تابلو نوشتم موادغذایی ، دانش آموزان با خواندن این نوشته و خوراکیهای روی میزهایشان متوجه شدند موضوع تدریس ما غذا و خوراکیها می باشد سپس از آنها خواستم نام خوراکیهایی را که آورده اند بصورت فردی بنویسند این کار را انجام دادند و مرحله بعد از یک نفر به عنوان سر گروه در گروه ها خواستم به کمک بقیه لیست مشترکی از خوراکیهایشان تنظیم کنند در این حین خودم لا به لای دانش آموزان قدم می زدم و به سوالات آنها پاسخ می دادم تکاپوی فعال و با نشاطی در بین آنها بوجود آمده بود بعد از لحظاتی از آنها خواستم یک نفر از هر گروه لیست خوراکیهایشان را بخوانند اعضای گروه ها یکی یکی موادغذایی را نام بردند از گروه های دیگر هم خواستیم به صحبت های گروه های دیگر با توجه گوش دهند سپس از دانش آموزان خواستم که می توانند بر اساس خوراکیهای مشترکشان با اعضای گروه ها ی دیگر گروهی تشکیل دهند سپس از آنها خواستم خوراکیها را خودشان دسته بندی کنند و به صورت گروه های جدیدی در آورده و بنویسند برای تفهیم این مطلب گفتم می توانید از ویژگی های مشترک آنها استفاده نمایید . در مرحله بعد روی تابلو کلاس جدولی کشیدم از دانش آموزان خواستم نام خوراکی هایشان را ببرند نام های خوراکی ها را در ستونی عمودی نوشتم و از آنها خواستم بر اساس گروه بندی که انجام داده اند بگویند در ستون افقی چه باید بنویسم معمولا اغلب خوراکی هایشان نان در آن وجود داشت ولی آنها گروه میوه ها و سبزی ها و لبنیات را تشخیص دادند و به آنها کمک کردم و گفتم نان و فرآورده های آن در گروه غلات قرار می گیرند و بعضی از گروه ها گوشت و تخم مرغ هم داشتند و یا شیرینی ها و قند ها هم بودند که آنها را هم در یک گروه قرار دادیم و در ستون افقی آنها را نوشتم بعد در جدول گروه هر غذا را با ضربدر مشخص نمودیم سپس با دانش آموزان شروع به بررسی ضربدر ها و نام گروه مواد غذایی پرداختیم آنها یکی یکی متوجه شدند که از گروه غلات بیشتر از همه استفاده می شود با این تفاسیر وارد مطلب اصلی تدریس شدم و اینگونه ارایه دادم که دانش آموزان متوجه شدید که غلات در تمام وعده های غذایی شما موجود می باشد بنابراین در گروه بندی موادغذایی به آنها گروه عمده یا اصلی یا پایه می گویند و با نشان دادن هرم مواد غذایی که از قبل آماده شده بود به آنها توضیح دادم که این گروه در قاعده هرم موادغذایی قرار می گیرد و گروه های دیگر در قسمت های بعد هرم و در راس هرم گروه متفرقه که شامل قندها و چربی ها می باشد که باید بسیار کم و در حد نیاز استفاده شود و این گروه بندی با توجه به نقش اصلی مواد غذایی و تاثیر که در انرژی زایی برای بدن دارد مرتب شده است سپس از آنها خواستم غذاهای دیگری را مثال بزنند و در هرم مواد غذایی بگنجانند در همین زمان درب کلاس را زدند و دانش آموزی وارد کلاس شد و اجازه خواست تا برنامه میان وعده ای را که توسط واحد بهداشتی مدرسه تهیه شده بود بین دانش آموزان توزیع نماید بعد از انجام این کار به دانش آموزان گفتند می توانید این میان وعده ها را هم در جدول مواد غذایی قرار دهید بعد از دقایقی سرمیز های آنها رفتم آنها با بحث و ارایه دلیل در حال قرار دادن مواد در گروه ها بودند بعضی ها هم از من سوالاتی راجع به اینکه بعضی از مواد می توانند در گروه های مختلف قرار بگیرند داشتند که به آنها کمک می کردم پس از اتمام زمان گروه ها ، سرگروه ها موادغذایی جدید را گفتند که اغلب در گروه های غذایی صحیح قرار گرفته بودند در انتهای کلاس بعد از جمع بندی از دانش آموزان که خیلی سر حال و پویا در این تعامل شرکت کرده بودند تشکر نمودم . |
2 دقیقه |
|
2 دقیقه | ||
|
2 دقیقه | ||
|
5 دقیقه | ||
|
فعالیت های تکمیلی |
جمع بندی و نتیجه گیری : در جمع بندی که از درس انجام دادم و به آنها توضیح دادم که چرا باید غذا بخوریم و در اسلام هم تا چه اندازه درباره آداب غذا خوردن بحث شده است و اینکه چگونه بخوریم و چرا باید از مواد مختلف در برنامه غذایی خود استفاده کنیم و تدریس پایان یافت . |
2 دقیقه |
|
ارزشیابی پایانی ( سنجش رفتار خروجی ) : در انتها نام چند نوع غذا را بیان نمودم و از آنها خواستم که در کدام دسته یا گروه قرار می گیرند مانند گوجه فرنگی ، ماکارونی ها ، خامه ، کره که به صورت انفرادی پاسخ دادند . |
2 دقیقه | |
|
تعیین تکلیف و فعالیت های خارج از کلاس : از دانش آموزان خواستم برای یک هفته موادغذایی که در وعده های غذایی مصرف می کنند را در جدولی به همین صورت قرار داده و برای جلسه بعد به همراه خود بیاورند . |
2 دقیقه | |
|
چنان که نکات دیگر و اندیشه های تازه و خلاقی دارید در این بخش مرقوم فرمایید . |
| |
نمونه سوال تصویری از واحد 1و2و3
طرح درس کاریکاتوری ازواحدکشت گل وگیاه پایه دوم
یک نمونه طرح درس براساس کاریکاتور
گردشگری در شهرهای خوش مزه ایران
گردشگری در شهرهای خوش مزه ایران
سفرهای نوروزی به شهرهای مختلف ایران را با چشیدن غذاهای خوش مزه هر دیار حلاوت بخشید. برای شما مسافران نوروزی لیستی از غذاهای خوش مزه و محلی هر استان را آماده کرده ایم.امیدواریم از سفرهای خوش مزه خود لذت ببرید.
به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ بدون شک یکی از خاطره انگیز ترین مراحل سفر، بخش خوراکی هاست. حس خوب خوردن همیشه در مسافرت های نوروزی با ما اجین است و همیشه می خواهیم مزه های مختلف را با طعم محلی هر استان تجربه کنیم. برای شما مسافران نوروزی لیستی از غذاهای خوش مزه و محلی هر استان را آماده کرده ایم.امیدواریم از سفرهای خوش مزه خود لذت ببرید.
مراحل پی سازی
پي سازي چند مرحله دارد :
1. آزمايش زمين از لحاظ مقاومت
2. پي كني
3. پي سازي
پي وسيله اي است كه بار و فشار وارد از نقاط مختلف ساختمان و همچنين بارهاي اضافي را به زمين منتقل مي كند .
با عرض سلام این وبلاگ آموزشی جهت بالا بردن اطلاعات شما هرچند به مقدارکم طراحی شده است امیدوارم مورد قبول واقع گردد